Reklam VerBurada rekalamım görünsün istiyorum.

Masallarla Dans

Selina bana sadece çocuklar için iyi bir şey yapmış olmanın hazzını vermiyor aynı zamanda da harika arkadaşlar, dostlar edinmemi sağlıyor. İşte onlardan biri sevgili Nur Niyaz Bildik.

Son dönemde tüm annelerin çok fazla ilgisini çeken hikaye anlatıcılığı ve dansın birleştiği masallarla dansı yaratıcısından öğrenmeye hazır mısınız? Eeeee hadi öyleyse ne bekliyorsunuz?  Buyrun okuyun…..

MASALLARLA DANS

Masallarla Dans, hikaye anlatıcılığı sanatı ile yaratıcı dans ve beden farkındalığının buluştuğu, çocuklar için özel olarak oluşturulmuş bir program. Masalın, müziğin ve dansın bir araya gelerek, çocukları kendi büyülü dünyasına çeken keyifli ve eğlenceli bir çalışma.

Peki Masallarla Dans nasıl ortaya çıkmış?

Masallarla Dans, bir balerin ve bir koreograf olan Nur Niyaz Bildik’in 2012’de, anaokulu öğrencilerine verdiği bale dersleri sırasında gelen bir ilhamla oluşmuş. Farklı öğrenme tarzları ve farklı kültürleri olan çocukların minik bedenlerini hareketleri dikte ederek değil, masallar ve hikayeler aracılığı ile yeni keşiflere açık hale getirebileceğini deneyimlemiş. Gelişimleri gereği zaten çok kısa olan dikkat sürelerini böylece optimum sürede koruyabilmiş. Hem öğretmenin hem de öğrencilerin çok ama çok eğlendiği, kendi yaratıcılıklarından da ekleyebildikleri kolektif çalışma bir süre sonra okul duvarlarından taşıp, şehirdeki tüm çocuklara ulaşmaya başlamış. Müzeler, kitabevleri, festivaller masallar ve danslarla dolmuş taşmış ve kısa sürede en sevilen ve en çok tercih edilen etkinliklerden biri haline gelmiş.

Nur Niyaz Bildik, Türkiye’nin sayılı masal anlatıcılığı eğitmenlerinden ve Kidsnook Masal Akademisi kurucularından Ayşegül Dede’den aldığı masal anlatıcılığı eğitimi sayesinde masallarla ilgili endişe duyduğumuz tüm kalıplara farklı bir gözle bakabilir hale gelmiş ve böylece masalların ardındaki edebi, psikanalitik ve sosyolojik kavramları mercek altına almaya başlamış. Böylece çocuklarımıza masal anlatırken çekindiğimiz pek çok karakter ve olayın aslında çocuğun sorunlarla başedebilmesindeki rolünü ve cadı, geyik, kurt, avcı gibi kavramların neyi sembolize ettiğini bilerek hikayeler kurgulamaya başlamış.  Bu kavramların birçoğunu yok sayarak değil, onları sorgulamayı öğreterek, fikirlerini ifade etme becerisi kazanmış ve kendini değerli hisseden çocuklar yaratabileceğinin bilinciyle ilerlemeye devam etmiş.

Bildik’in başlattığı bu oluşuma her geçen gün kendi çocuğuna ve diğer çocuklara masallar ve danslar aracılığı ile ulaşmak isteyen yeni eğitmen adayları dahil oluyor. Çok yakında da Masallarla Dans, UNESCO çatısı altında kültürel bir sembol haline gelmeye hazırlanmakta.

4 yaştan itibaren farklı yaş grubu çocuklarının gelişim özelliklerine göre seçilen masallar, eğitmenlerin çocuklara aktarmak istediği bedensel farkındalık ve dans çalışmalarıyla harmanlanıyor. Müzikler özenle seçiliyor hatta iyileştirici özelliği olan frekanslarla yeni besteler yapılıyor. İnteraktif bir katılım içinde çocukların tüm duyuları uyarılıyor ve sonuç: Masalla bütünleşmiş, sorgulayan, keşfeden minik zihinler ve bedenler!

Görmek ve işitmek kadar, tecrübe edebilmek de öğrenmenin önemli bir parçasıdır ne de olsa! İşte dansın da kattıkları bu çocuklara.

Korktuğunda, neşelendiğinde, üzüldüğünde ya da acıktığında, mis gibi koktuğunda vücudunda neler oluyor? Peki bunun bir dansı olsaydı nasıl olurdu?

Daha fazla bilgi almak için instagram ve facebooktan @masallarladans hesabını takibe alabilirsiniz. Çok yakında web sitesi de yayında olacak J.

masallarla dans etkinlik 300x169 - Masallarla Dans

15 Comments
E-posta Bildirimi Almak için Kayıt Olun

Abone Ol!