Reklam VerBurada rekalamım görünsün istiyorum.

Omlet Battaniyede Ayı Teddy Tarifi

Domatesli Pilav
1 kase beyaz pirinç
2 adet rendelenmiş domates
1-2 kaşık tereyağ
1 tatlı kaşığı tuz
1, 5 kase kaynar su
3-4 damla limon suyu


Pilav pişince üzerine 2 kaşık eritilmiş köpürtülmüş tereyağ dağlayın.
Sunum yaparken ya da tencere de pilavınızın üzerine karabiber ekerseniz pilavınız daha lezzetli olur.

Merhabalar,

Sizinle bugün bizim en sevdiğimiz pilav olan ” domatesli pilav” tarifini paylaşmak istiyorum.

Domatesli pilav yapımı kolay gibi görünen ama aslında güzel pişirilmez ise birbirine yapışan tane tane olmayan bir pilav dır. Yapımı dikkat isteyen ama bir o kadar da lezzetli olan ” domatesli pilav” yapımına birlikte başlayalım.

Yapılışı

1 kase beyaz pirincinizi yıkayın bir bekletme kasesine alın içine tuz atın 3-4 damla limon suyu ekleyin ve üzerine kaynar su ekleyerek 15-20 dakika bekletin.

Bekleme sonunda pirincinizin ılınmış suyunu lavaboya süzün ve süzülmüş pirinçleri soğuk suyun altında çeşmede (pirinçler süzgeç içinde iken ) iyice elinizle ova ova yıkayın yıkanmış pirinçleri süzgeç ile bir kenara alın süzgeç içinde pirinçler iyice ama iyice süzülsün. Pirinçler süzülürken,

Siz bu arada domateslerinizi yıkayıp rendeleyin.

Tencerenize tereyağınız alın eritin. Eriyen yağa domatesleriniz ekleyin. Şu anda domatesleriniz sulu bir şekilde değil mi? İşte o suyu biraz buharlaştıracaksınız, domates suyunu biraz çekecek, pişecek. Domatesler suyunu çekti ( yarı yarıya indi ) şimdi pilavı ölçtüğünüz kase ile domateslerin üstüne 1, 5 kase kaynamış su ekleyeceksiniz. Tuzunu da ekleyin.

Tencere de ki su kaynayınca bekleyen süzülmüş pirincinizi ekleyin. 1-2 karıştırın tencerenin kapağını kapatın. Ne zaman tencere tekrar kaynadı en kısık ocağınıza alıp pilavınızı pişirin.

Pilav pişti tencerenin altını kapatın. Kapağını açın pilavın üstüne bir kağıt havlu kapatın 5 dakika kadar böyle beklesin.

Siz bu ara da bir cezvede 2 kaşık tereyağı eritin köpürtün.

Tencerenin kapağını açın kağıt havluyu alın. Erittiğiniz, köpürttüğünüz tereyağı pilavınızın üzerine dağlayın. Nazikçe pilavınızı karıştırın.

Şimdi sıra omletimizde

2 yumurta
2 çorba kaşığı süt
1,5 çorba kaşığı rendelenmiş beyaz peynir
Tuz Karabiber
Tereyağ
İçi için:
2 çorba kaşığı rendelenmiş taze kaşar

Yumurtaları bir kasede çırpın,süt, beyaz peynir ,tuz ve karabiberi ekleyerek iyice karıştırın.Tereyağını ısıttığınız teflon tavanıza malzemenizi homojen şekilde yayın.

Bir yüzü pişen omletinizi kapak veya tabak yardımıyla çevirin,diğer yüzüde aynı derece pişirdikten sonra sıcak olan yüzü üste kalacak şekilde tekrar çevirin.Sıcak omletin üzerine rendelenmiş kaşar peynirini yayın.

Domatesli pilavımıza bir dilim taze kaşar ve zeytin yardımıyla yapacağımız burun, gözler ve kulak sayesinde teddy ayıcığımız hazır. Üzerine de omlet battaniyemizi örttük mü, offffff tadından yenmez..

Afiyetler olsun.

idilob

E-posta Bildirimi Almak için Kayıt Olun

Abone Ol!