Reklam VerBurada rekalamım görünsün istiyorum.

Sezeryan ve Alerjik Bebekler

Sezeryan ve Alerji

Bir dönem Nehir’in epeyce alerji problemleri olmuştu. Zaten anne ve babası da alerjik, çok da beyaz tenli olunca zaten kaçınılmaz olduğunu düşünmüştüm ancak doktorumuz sezeryan doğumla dünyaya gelen bebeklerin çok büyük çoğunluğunun alerjik olduğunu söylemiş ancak nedenini pek fazla açıklamamıştı. Bu aralar Bağırsak ile ilgili kitaplara takıldığım doğru. kitabın ismi ” Duygusal Beyin Bağırsak”, Prof. Dr. Hüseyin Nazlıkul tarafından yazılmış.Kitapta bu konuda oldukça detaylı bir açıklama var ve şimdi onu sizinle paylaşma zamanı;

Sezeryan ve Bağırsak Florası

Maalesef günümüzde yaygınlaşan sezeryan doğum sebebi ile bebekler eksik flora ile dünyaya geliyor. Çünkü bağırsak florasının oluşması bölümünde de yer aldığı gibi, bağırsak florası ancak normal doğum sırasında bebeğin doğum kanalından (vajen kanalı) çıkarken vajen florasını yutması ile oluşur. Bebeğin doğum sırasında bu temas ile aldığı bakteriler bağırsaklarına ulaşır ve orada çoğalarak bağırsak florası olgunlaşmaya başlar. Ancak sezeryan doğumlarda böyle bir doğal temas gerçekleşmediği için (her ne kadar bazı hastanelerde ebe-hemşire bu teması el ile sağlamaya çalışsa da) bebekler eksik flora ile hayata başlamak zorunda kalıyor.

Daha flora kendisini toparlayamadan aşı, ilaç ve damlalarla yüklenen vücutta floranın olgunlaşması iyice gecikir. Oluşan disbiyosiz ile bebekler hastalıklara daha açık hale gelirler. Pek çok hekiminin bu bilgiyi göz ardı etmesi sonucu ülkemizde son yıllarda sezeryan sayılarının artmasına paralel olarak bu kadar önemli görevleri olan bağırsak florasınıın bozukluğu sebebi ile alerji, astım, egzema,nörodermatit, hiperaktivite, konsantrasyon bozukluğu, öğrenme güçlüğü gibi hastalıkların gelişmesinin bir tesadüf olamayacağı aşikardır.

E-posta Bildirimi Almak için Kayıt Olun

Abone Ol!