Çocuklarımızı tatilde özgür bırakalım, yönergesiz özgürce eğlensinler

Tatil Oyunmuş! Tatil Özgürlükmüş!

Tatil Oyunmuş! Tatil Özgürlükmüş!

Hayat zaten bir oyun. Lütfen çocuklarımızı rahat ve özgür bırakalım. Bırakalım dağ, tepe, bahçe koşsunlar, zıplasınlar, terlesinler,kirlensinler, oyun oynasınlar. Kumlardan kaleler, çamurdan koltuklar, televizyonlar yapsınlar, ip atlasınlar, sek sek oynasınlar, beş taş oynasınlar, misket oynasınlar… Yaratıcılık için, hayattan tat almak için bunlar gerekli. Eğer çocuğumuzun problem çözme yeteneğinin gelişmesini istiyorsak, bırakalım biraz da sokak çocuğu olsun, oyun çocuğu olsun. Aman bu idilob da yine neler yazmış böyle diyorsanız. Alın size Pedagog Seçil ÖZCAN’ın yazısı… Ben kanıtlarla konuşuyorum 🙂 İşin ehli de aynı benim gibi düşünüyor. Eee hadi onun yazısını da okuyalım öyleyse..

Anneeeee Beş Dakika Dahaaaaa!!!!

Evet! Tatilde, özgürlük ve oyun için, kuralları yıkmaya çalışan bu sese kulak verin!

Evet! Çocuklarımız karnelerini aldılar. Birçok aile, çocuklarının yerine, onların tatillerini planlamaya başladılar bile. Öyle değil mi?

Fakat; dikkatlice seçilmiş, özenle düşünülmüş çocuk kamplarından, içinde çeşitli programların yer aldığı yaz okullarından farklı ve daha faydalı bir şey var.
Üstelik bunu ben söylemiyorum! Bu konudaki, çok önemli bir araştırma söylüyor…

Çocuğunuzu, önümüzdeki okul yılına daha iyi hazırlamak istiyorsanız; bırakın, yönergesiz, serbest, ucu açık zaman dilimlerinde, kendi istediği oyunları, istediği şekilde oynasın!

Özgür olsun,
Hayal gücü ve yaratıcılığı artsın,
Dikkat becerisi gelişsin,
Akademik başarısı artsın,
Problem çözme becerisi gelişsin,
İstediği oyunu oynadıkça hayata daha iyi hazırlansın.
70 tane, 6 yaş çocuk ile yapılan bir araştırmada; serbest oyunla, kendi motivasyonlarıyla, evcilik, doktorculuk, hırsızcılık, korsancılık gibi oyunlar oynayan çocukların yönetme/liderlik becerileri, yetişkin kontrolündeki oyun ve aktivitelerle oynayan çocuklara kıyasla, bireysel ve akademik hayatta, daha yüksek başarı ile eşleşiyor.

Ayrıca, çocuğun, olaylar hakkında; neden sonuç ilişkisi kurabilmesinde ve empati becerisinin gelişmesinde de kendi yarattığı oyunların etkisi çok büyük.
Demek ki neymiş?

Çoçuklar; hayatı, oyun oynayarak deneyimliyormuş.

Günümüzde çocuklar; hemen herşeyi, bilgisayardan, cep telefonundan, ipad’den sanal olarak öğreniyorlar. Bir tuşa basarak, saatlerce, edilgen bir şekilde, zamanlarını ekranın başında geçiriyorlar. Ezbere yaşayan, problem çözemeyen, sosyal ilişkilerinde sorunlar yaşayan bireylere dönüşüyorlar. Bilgisayar oyunlarında, sürekli komut alarak oynadıkları için kendilerini ve yaşamlarını yönetme becerileri gelişemiyor.
Demek ki neymiş?

Çocuklar; bağ, bahçe, yazlık, köy, dağ, tepe gibi alanlarda, deli danalar gibi koşturup, yaşıtlarıyla, yeni maceralar kurgulayacağı bir tatil geçirmeliymiş.

Yani;
TATİL OYUNMUŞ…
TATİL ÖZGÜRLÜKMÜŞ…

8287fbba6ecccbc025bb7e1def45cfcd?s=100&d=https%3A%2F%2Fi2.wp.com%2Fwww.idilob.com%2Fwp-content%2Fuploads%2F2017%2F11%2Fsocial-logo-1 Tatil Oyunmuş! Tatil Özgürlükmüş!

Hakkımda ne yazmalıyım acaba? acaba? acaba? Düşündüm, taşındım ve ciddi bir öz geçmiş yazmaktansa beni ben yapan niteliklerimi yazmaya karar verdim:) Devamını oku

İdil Öztürk Başara

Hakkımda ne yazmalıyım acaba? acaba? acaba? Düşündüm, taşındım ve ciddi bir öz geçmiş yazmaktansa beni ben yapan niteliklerimi yazmaya karar verdim:) Devamını oku

 • Esra Takım

  İstanbul'da olsam da aynı anlattığınız gibi oyunlarla dolu tatiller geçirirdim. 3 ay çok uzun sürerdi. Şimdi çocuklar evde bilgisayar başında da zamanın çok çabuk geçtiği tatiller geçiriyorlar.

  • admin

   maalesef... Umarım biz bu düzeni değiştirebiliriz.

 • Esra

  Evet cocuklari diledigince ozgur olmalari icin firsat yaratmaliyiz ama malum haller ve yaratiklar sebebi ile cocuklarimizi ya eve hapsediyoruz yada dip dibe buyutuyoruz. Cok guzel bir yazi olmus kaleminize saglik....

  • admin

   Allah onları nasıl biliyorsa öyle yapsın ama biz güzelliğe, iyiliğe odaklanıp, sevgiyi büyütelim.

 • Evde leğen, kum, deneyler gırla ama hiçbiri açık hava yaratıcılığının yerini tutmuyor..Arkadaşsız eğlence olmuyor..O zaman bu yaz 'haydi çocuklar sokağa' 😘😘😘

  • admin

   haydi o zaman.. ne duruyorsunuz :)

 • Canan

  Kesinlikle katılıyorum, çocuklar hür bir şekilde oyun oynayabilmeli...

  • admin

   teşekkür ederim.

 • Makyaj ve Moda

  Çocukları özgür bırakmak, kendilerini tanımalarına izin vermek, yaratıcı olmalarını sağlamak çok önemli. Küçükken oluşuyor insanın öz güveni, yaratıcılığı, özgür ruhu, sevecenliği vs her şey küçükken deneyimlediğimiz şeylere dayalı. Bırakalım çocuklar özgürce eğlensinler çünkü büyüyünce kalmıyor elimizde o özgürlük, zaman, huzur...

  • admin

   umarım biz yeni nesil anneler bunu yapabiliriz. Yani çocuklarımızı özgürce sokak oyunlarına yönlendirebiliriz.

 • Sapsik anne

  Yaşasın oyun oynamaaakkkkk :)))

  • admin

   eveeeettt oyunlar oyunlar....:)

 • Yeliz'in Keşifleri

  Kesinlikle katılıyorum çocuklar özgürce oyun oynayabilmeli ama günümüz şartlarından dolayı ebeveynler bu duruma tereddütle yaklaşıyor

  • admin

   maalesef... Gün geçmiyor ki bir çocuk tacizi haberi çıkmasın.. ama bizler iyiliğe, güzelliğe odaklanıp, sevgiyi çoğaltmalıyız.

 • Kırık şemsiye

  Eskiden olsa tatilleri dört gözle beklerdim ama şimdi pek hevesim yok tatillerden ☺️

  • admin

   ahahaa neden öyle tatillere küstün arkadaşım... Her şeye rağmen tatiller güzeldir...

 • Safiye Yaşar Erdiger

  İşin ilginç yanı ne? Biliyor musunuz? Tüm elektronik cihazlarının patronlar, çocuklarının okuluna bile bilgisayar ne de cep telefonu sokulmuyor. Hemen her kullanılan eşya doğal malzeme, abaküs, kum, taş vs. Nedeni sorulduğunda iki faktör gösterilmiş: Sağlıkları ve yaratıcılıklarını korumak. Ben çocukların yapılabiliyorsa spor - yüzme, judo gibi- etkinliklerde olmasını dilerim. Hayatta aslında tatil yok. Tatilde bile farklı etkinliklerle kendilerini yetiştirecektir.

  • admin

   evet o yazıyı ben de okumuştum. Bir yandan çağ bilişim çağı belli sınırlar içinde bilgisayardan da uzak kalmasını istemiyorsun ama diğer taraftan da sanal dünyaya hapis olma korkusu :( Ben de kesinlikle spordan yanayım.

 • guzellikkosem

  oyunun önemini siz yeterince anlatmışsınız zaten. anne babalar ellerindeki telefonu bırakıp, çocuklara da o telefonu vermeyip çocuklarıyla oyun oynasınlar artık, bu yeni nesilden korkuyorum ben :) sevgiler

  • admin

   aynen ben de... Bir karikatür vardı; çocuk annesine soruyordu sen beni hangi uygulamadan indirdin diye :) yani yakındır tüm çocuklardan bu tip sorular gelmesi.

 • Mary

  Aklıma çocukluğumda oynadığım oyunlar geldi yazıyı okuyunca :)) Ne kadar güzel arkadaşlıklar kurulur ne güzel oyunlar oynanırdı :)) Söylediklerize canı gönülden katılıyorum :)

  • admin

   çok teşekkür ederim.:)

 • fatofotofan

  İmkanı olan aileler için kamp iyi ama olmayanlar ne yapsın :( Ama dediğin gibi çocuklara doğru ve yanlış şeyleri oyunla öğretilebilir.Dadı programı vardı mesela ben onu severek izliyordum hala devam ediyor mu bilmiyorum.Oda strateji oyunlarla yaramaz çocukları sakinleştirip onları eğitiyordu tabi anne ve babayıda.Tesşekküler güzel yazı için.

  • admin

   ben teşekkür ederim yorumlarınızla yeni yazılara ilham kaynağı olduğunuz için.

 • Gizem

  Bu düzenin değişmesini canı gönülden istiyorum :(

  • admin

   aynen.. umarım en kısa zamanda...

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.