Reklam VerBurada rekalamım görünsün istiyorum.

Yazar Çocuk – Polis Organeller

Bir kaç gün önce Nehir’in fen dersini çok sevdiğini ve son olarak NASA da bilim insanı olarak çalışmaya karar verdiğini yazmıştım. Herhalde kendisinden de farklı bir hikaye beklemek yanlış olurdu. Ben okurken çok eğlendim, çok keyif aldım. Umarım siz de beğenirsiniz. Yaratıcı çocuklar, yaratıcı hikayeler. Yazar Çocuk Projesi tam gaz devam ediyor.

POLİS ORGANELLER

Vücudumuzda yaşayan “Organeller takımı” varmış. Onlar dünyanın en iyi takımıymış. İsimleri; e.r. (endoplazmik retikulum), mitokondri, golgi cisimciği, lizozom, ribozomlar, koful,sentrozom, kloroplast ve şeflerinin ismi de Çekirdek. Görevleri hücrelerin içine sızmaya çalışan veya hücre içinde fazla olan cisimleri yakalayıp dışarı atmakmış.
O gün hücrenin içinde güzel bir günmüş. Organellerin kabul günüymüş. Hepsi sitoplazmanın içinde gülüp oynuyorlarmış. Taki şef onları çağırana kadar. Şef demiş ki; “hücre zarı alarm verdi biri içeriye girmeye kalkışmış”. Devam etmiş. Girememiş ama içeride fazlalık tespit edildi. Sizin göreviniz onları yakalamak. Hepsi çok heyecanlanmış ama bir sorun varmış. Kloroplast bitki hücresindeymiş. O yüzden onlara yardım edemezmiş. Onsuz da olsa kalan 7 Organel göreve gitmişler.
Mitokondri hemen enerji üretmiş. Bu sayede yorulmamışlar. E. R. Taşıma işlemini sağlamış bu arada golgi cisimciği salgı üretmeye devam ediyormuş. Lizozom yollarına çıkmasın diye ölü derileri sindirmiş. Ribozomlar hücre gelişmeyi bırakmasın diye protein sentezlemeye devam ediyormuş. Sentrozom hücre bölünmesinde iğ iplikleri salgılamaya devam ediyormuş. O sırada takımı kloroplast aramış. Bitkinin besin ve oksijen üretimini sağlıyormuş. Takım kloroplasta görevlerini anlatmış. O da iyi şanslar dileyip, telefonu kapatmış. Tam o sırada suçluyu yakalayıp kofulların içine atmışlar çünkü kofullar zararlı ve fazla olan maddeleri topluyormuş. Yani bir çeşit hapishane imiş.

Görevi tamamlayan takım tatile devam etmiş.

Nehir BAŞARA

2 Comments
E-posta Bildirimi Almak için Kayıt Olun

Abone Ol!